I tisdags spenderade jag en stor del av eftermiddagen och kvällen i naturen. Som så många andra dagar blev bildskörden relativt skral. Så är nämligen den bistra verkligheten för de flesta naturfotografer.
Lyckligtvis räddade den här spillkråkan på sätt och vis min dag. Jag fann den vid Äskebäskan som ligger alldeles intill Vombsjöns strand. Plötsligt dök spillkråkan bara upp i ett träd och jag hann få ett tiotal bilder innan den flög iväg och försvann in i den täta vegetationen.
Spillkråkan är helt klart en av mina favoritfåglar. På bilden syns tydligt de kraftiga klorna som hackspetten använder för att tämligen obehindrat klättra upp längs trädets stam i jakt på myror, larver och andra insekter.
Fågeln på bilden är en hane. Det syns tydligt på de röda fjädrarna på hjässan som når hela vägen fram till näbben. Honan har endast ett mindre rött märke i nacken.
Fint!