Landskapsbilder från Revingehed

Landskap, Klingvalla - Revingehed

Som ni vet brukar jag ofta bege mig ut till Revingehed för att fotografera fåglar och andra djur. Men området har även en mängd andra goda sidor. Det är exempelvis en riktigt bra plats för landskapsfotografering. Så idag lägger jag upp två bilder som är ganska typiska för hedlandskapet. Även om de har sina likheter är de tagna vid olika tillfällen och vid olika platser.

Bilden ovan är tagen i närheten av Klingvalla, som ligger relativt nära Veberöd. Det var givetvis det ensamma träden som fick mig att plocka fram kameran just här. I kombination med de läckra vita blommorna i förgrunden – som jag gissar är sandvita – blev det en riktigt trevlig bild.

Landskap, Silvåkra, Revingehed

Nästa bild är tagen lite mer norrut, ungefär mellan Silvåkra och Harlösa. Det är inte speciellt ofta jag använder mitt teleobjektiv till landskapsbilder, men i just det här fallet var det passande. Den roströda färgen på fälten kommer från ängssyrans blommor och även här går det att ana sandvita och en del blå inslag från blommande blåeld.


Du är kanske även intresserad av: