På lördagseftermiddagen tog jag en tur ut till Vombs ängar. Vädret var ganska hyggligt. Efter ett litet bakslag de senaste veckorna börjar det så smått kännas att våren verkligen är här. Gräset på heden börjar bli grönt och allt fler flyttfåglar har anlänt.
Igår såg jag tusentals olika gäss, enorma flockar med starar och det gick även att höra storspoven ute på fältet. Dessutom fick jag hyggliga bilder på både glada och tornfalk. Några dyker garanterat upp i mina olika flöden framöver.
När jag körde hemåt började solen så smått dala ner mot horisonten. Så jag stannade till för att försöka fånga några bilder på solnedgången. Här är två varianter som inte blev helt tokiga. Bilderna är tagna längs grusvägen som går mellan Klingvalla och Torna Hällestad.