Torsdagseftermiddagen bjöd på hyggligt väder. Jag packade ner det långa objektivet och begav mig ut till Linnebjer för att primärt fotografera fåglar. Men frågan är om jag inte fick de bästa bilderna på harar.
Det tycks finnas relativt gott om harar runt Linnebjer. Jag såg åtminstone fyra stycken och några lyckades dessutom fastna i sökaren. Jag gillar verkligen bilden ovan. Dels tycker jag den andas mycket vår och bortsett från haren framträder de svärmande flugorna tydligt i motljuset. Vidare går det att ana lite grönska bortom det torra fjolårsgräset.
Hararna på bilderna är av typen fälthare. En tydlig skillnad mellan fälthare och skogshare lär dels vara de långa öronen, men främst den svarta ovansidan på svansen.